Avcılık Kursu

Mesleki Kurslarımızdan Avcılık kursu ve eğitimleri ve Avcılık Sertifikası Aydın Akademi’de sadece Ankaralı avcılara değil, tüm Türkiye’den ve avcılığa meraklı insanların, legal yollardan avlanmaları için gerekli şartları taşımalarını sağlayacak avcılık eğitimleri vermektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yasalar gereği her avcı avcılık belgesi, MEB onaylı sertifikası ve yıllık av tezkeresi almak zorundadır, bu zorunluluk çerçevesinde Ankara’nın kendi bireyleri haricindeki çevreden de yoğun olarak kurs taleplerine karşılık vermektedir. Aydın Akademi tarafından temel sertifika kursunu tamamlayanlar için ileri avcı eğitimi olarak sunulan YENİ bir PROGRAM’dır. Yeni olduğu için, program büyümeye başladığında bu ilk yıl daha az teklif olacak. Güvercin, hindi veya geyik gibi bazı kurslar mevsimlik olabilir, ancak vahşi domuz ve ‘yönteme yönelik’ kurslar gibi yıl boyunca düzenlenebilir.  

Ankara’da avcılık kursu’na gitmek ne işinize yarar?

Mesleki Kurslarımızdan avcılık kursu sadece 1 haftanızı ayırarak, ceza yemekten kurtulur ve nasıl daha disiplin ve düzenli avlanabilirsiniz. Avlanmaktaki temel esas kişilerin doğanın parçası olduğunu, doğa olmadan bireylerin olamayacağını, ekolojik dengenin nasıl korunması gerektiğini, korunmayan ekolojik dengelerin ne denli ciddi sonuçlar doğurabileceğini, sürdürülebilir avlanma hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Tabi ki bunların yanında yasal bir avcı olursunuz.

Avcılık kursunun süresi ne kadardır?

Avcılık Kursu Eğitimi temel süresi 1 hafta olarak planlanmıştır. 1 hafta sonunda yapılacak olan sınavdan 45 ve üzeri puan almanız durumunda başarılı kabul edilir ve sertifikanıza kavuşabilirsiniz. 18 yaş ve üzerindeki avcıların, zorunlu avcı eğitiminin tamamlanmasını bir yıla kadar ertelemesine izin verir  , ancak kişiye avcı eğitimini tamamlamış veya muaf olan bir avcı eşlik eder. Ertelemeler yalnızca bir kez alınabilir ve satın alınan lisans yılının sonuna kadar geçerlidir. Zorunlu avcı eğitim şartını ihlal ettiği için hüküm giymiş veya ertelenmiş yargılama almış avcılar erteleme için başvuramazlar. Ertelemeler avlanma lisanslarının satıldığı herhangi bir satıcıdan satın alınabilir.

Avcılık kursu hangi konuları içerir?

  • Ekoloji bilgisi ve çevrenin korunması
  • Avcılığın tarihi, felsefesi, psikolojisi ve özü
  • Avcılıkta ahlaki değerler
  • Yurdumuzda av hayvanları
  • Av silahları ve uygulaması
  • Av köpekleri ve avda kullanılan yırtıcılar
  • Av için gerekli bilgiler
  • Sağlık bilgisi
  • Avcılıkla ilgili mevzuat